POWSTAŁA ALBAŃSKA AKADEMIA SZTUK I NAUK

Tirana, 02 lutego 2012 r.


Spotkanie załozycielskie

Sąd dla m. Tirany wyrokiem z 31 stycznia 2012 r. zatwierdził utworzenie 17 grudnia 2011 r. Albańskiej Akademii Sztuk i Nauk [Akademia Shqiptare e Arteve dhe Shkencave]. Albańska Akademia wzorowana jest na amerykańskiej American Academy of Arts and Sciences.

Celem nowej instytucji jest promowanie twórczości o najwyższych wartościach kulturalnych, naukowych, artystycznych i literackich, powstałej w Albanii, na ziemiach zamieszkałych przez Albańczyków i w Diasporze. Członkowie Akademii zobowiązują się służyć pro bono swoją wiedzą i talentami ożywieniu życia kulturalnego  i naukowego Albanii i pomagać w tworzeniu sfery publicznej, w której umacniać się będzie społeczeństwo obywatelskie jako instytucja demokratyczna. Akademia będzie również poważnym intelektualnym forum, na którym wysiłek albańskich naukowców i artystów łączyć się będzie z wiedzą teoretyczną i  zaleceniami praktycznymi mającymi na celu racjonalne rozwiązywanie wielu ważkich problemów, z którymi boryka się obecnie społeczeństwo albańskie. Akademia dbać również będzie o stały wzrost standardów akademickich i artystycznych w każdej sferze twórczości intelektualnej oraz o jak najlepszą popularyzację na globalnym rynku wartości i idei, najlepszych osiągnięć albańskiej sztuki, literatury, kultury i nauki.

Władze Akademii:

Prezes Honorowy - pisarz Ismail Kadare
Prezes – prawnik Ksenofon Krisafi
Wiceprezes – fizyk Alajdin Abazi
doktor Iusuf Kalo (znany jako lekarz Envera Hodży)
sopranistka Inva Mula
Sekretarz naukowy – socjolog i były ambasador  Fatos Tarifa


Członkowie

Członkami założycielami Albańskiej Akademii Sztuk i Nauk są 33 osoby, z których 26 to Albańczycy, pozostali to cudzoziemcy oraz członkowie honorowi. Podajemy je w porządku alfabetycznym:

 fizyk Alajdin Abazi,(Macedonia); lekarz Panajot Boga; inżynier Luljeta Bozo; ekonomista Adrian Civici; kompozytor Limoz Dizdari; biolog Dhimitër Dhora; fizyk Përparim Fuga; historyk Romeo Gurakuqi; archeolog Gëzim Hoxa; sopranistka Ermonela Jaho; pisarz Ismail Kadare dhe jego małżonka pisarka Helena Kadare; lekarz Isuf Kalo; prawnik Ksenofon Krisafi; językoznawca Xhevat Lloshi; reżyser Piro Milkani; sopranistka Inva Mula; matematyk Mina Naqo; matematyk Llukan Puka; historyk z Kosowa Skënder Riza; fizyk Marenglen Spiro; malarz Sali Shijaku; socjolog Fatos Tarifa; rzeźbiarz Thoma Thomai; historyk Pëllumb Xhufi; inżynier Aleksandër Xhuvani.

Członkami honorowymi Akademii są: lekarz ze Szwajcarii Jean-Philippe Assal; socjolog ze Stanów Zjednoczonych Amitai Etzioni; socjolog z Wielkiej Brytanii Lord Anthony Giddens; filozof z Francji  Pierre Hassner; dziennikarz i pisarz ze Stanów Zjednoczonych Peter Lucas; językoznawca z WłochMateo Mandala; filozof serbski Obrad Savi.

na podst. er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb
tłum. i red,
dh
foto: balkanweb.com
 

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś193
W tygodniu409
W miesiącu6680
Wszystkie278173

wtorek, 30 listopad 2021
DMC Firewall is a Joomla Security extension!