DWUSTRONNA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA MIĘDZY POLSKĄ A ALBANIĄ

Warszawa, 24 lutego 2112 r.


 Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest autorem ekonomicznego informatora o krajach świata, w tym również o Albanii. Opracowanie zawiera opis współpracy gospodarczej na podstawie umów, jakie zostały zawarte w ostatnich latach pomiędzy Polską a Albanią. Z materiałem może zapoznać się każdy, jest on ogólnodostepny na stronie internetowej Ministerstwa. Z uwagi na niewielką wiedzę Polaków na temat Albanii, warto zapoznać się z poniższym materialem dotyczącym współpracy gospodarczej i wymiany handlowej między obydwoma krajami.

W celu współpracy między Polską a Albanią powołana została Polsko–Albańskia Komisja do spraw Współpracy Gospodarczej.

Pierwsze posiedzenie Komisji miało miejsce w dniach  4-5 grudnia 2008 r. w Tiranie, w Albanii. Po stronie polskiej za koordynowanie tej współpracy odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedibiorczosci (PARP), natomiast po stronie albańskiej w 2007 roku stała agencja Albinvest.

 Drugie spotkanie odbyło się w Warszawie, w dniach 25-26 listopada 2009 roku, wówczas dokonano podsumowania i oceny dotychczasowej współpracy.
Bardzo ważnym elementem tej współpracy było zorganizowanie w dniach 7-8 czerwca 2010 r. w Tiranie i Durrës pierwszej polskiej misji gospodarczej, w której udział wzięło 18 przedstawicieli polskich firm. Dzięki temy polscy przedsiębiorcy mogli zapoznać się z warunkaimi działalności  gospodarczo-handlowej w Albanii.

 Trzecie spotkanie Komisji odbyło się w dniach 25-26 listopada 2010 r. w Tiranie. Zorganizowane zostało podczas Międzynarodowych Targów Klik EXPO, w dniach 25-30 listopada 2010 r. Obecnych było 21 polskich przedsiebiorców, a polskie stoisko odwiedził premier Republiki Albanii Sali Berisha.


Minister spraw zagranicznych Radosław Siikorski
i prezydent Albanii Bamir Topi

Czwarte posiedzenie Komisji miało miejsce w Warszawie,  w dniach 19-20 maja 2011 r.  Stronę albańską reprezentowała Albanian Investment Development Agency, odpowiadająca za kwestie współpracy w dziedzinie transportu, telekomuikacji, wymiany finansowej, produkcji rolnej, turystyki, handlu oraz energetyki.

 Inne ważne zobowiązania dotyczące współpracy Polski i Albanii omawiano kolejno:

12-16 października 2011 r. podczas Walnego Zgromadzenia, na którym ponad 200 przedstawicieli biznesu i dziennikarzy z Polski zapoznało się z potencjałem i możliwościami inwestycji w branży trystycznej;

27-29 października 2011 r. w Tiranie podczas drugich Międzynarodowych Targów Obronności i Bezpieczeństwa Regionalnego „ALMAEX 2011“, w które zaangażowane zostały Ministerstwo Obrony oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Albanii. Na tych Targach siedem polskich firm zaprezentowało swoje produkty.

 

Handel zagraniczny pomiędzy Polską a Albanią

 

Niestety, nadal pozostawia wiele do życzenia. Eksport opiera się głównie na artykułach rolno – spozywczych, wyrobach przemysłu elektromaszynowego, wyrobach matalurgicznych, przemyśle chemicznym i ceramicznym.

Co eksportujemy do Polski z Abanii?

Głównie wyroby przemysłu drzewno – papierniczego, przemysłu lekkiego oraz produkty pochodzenia  rođlinnego i artykuły chemiczne.

Inwestycje polskie w Albani nie są zauważalne, jednak istnieje pewien potencjał do rozwoju tej dwustronnej współpracy gospodarczej. Do dziedzin, w ktrych współpraca polsko- albańska  mogłaby się rozwijać należą: przemysł, energetyka, górnictwo, turystyka, ochrona środowiska, rolnictwo  oraz wymiana doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych. Z uwagi na warunki geograficzne Albanii, korzystna mogłaby być współprca w zakresie energi odnawialnej.

Albania ponad 90% swojej energii elektrycznej pozyskuje z hydroelektrowni.

 Wśród produktów polskich, jakie można znaleźć na rynku albańskim są: dżemy, wyroby cukiernicze, soki owocowe, środki czystości.


Autorka: Renata Ert-Eberdt

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


Zdjęcia:
Ambasada RP w Tiranie
www.tirana.polemb.net/

 

 

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś191
W tygodniu191
W miesiącu3694
Wszystkie315172

poniedziałek, 16 maj 2022
Our website is protected by DMC Firewall!