Warszawa, 24 lutego 2112 r.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest autorem ekonomicznego informatora o krajach świata, w tym również o Albanii. Opracowanie zawiera opis współpracy gospodarczej na podstawie umów, jakie zostały zawarte w ostatnich latach pomiędzy Polską a Albanią. Z materiałem może zapoznać się każdy, jest on ogólnodostepny na stronie internetowej Ministerstwa. Z uwagi na niewielką wiedzę Polaków na temat Albanii, warto zapoznać się z poniższym materialem dotyczącym współpracy gospodarczej i wymiany handlowej między obydwoma krajami.
W celu współpracy między Polską a Albanią powołana została Polsko–Albańskia Komisja do spraw Współpracy Gospodarczej.
Pierwsze posiedzenie Komisji miało miejsce w dniach 4-5 grudnia 2008 r. w Tiranie, w Albanii. Po stronie polskiej za koordynowanie tej współpracy odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedibiorczosci (PARP), natomiast po stronie albańskiej w 2007 roku stała agencja Albinvest.
Drugie spotkanie odbyło się w Warszawie, w dniach 25-26 listopada 2009 roku, wówczas dokonano podsumowania i oceny dotychczasowej współpracy.
Bardzo ważnym elementem tej współpracy było zorganizowanie w dniach 7-8 czerwca 2010 r. w Tiranie i Durrës pierwszej polskiej misji gospodarczej, w której udział wzięło 18 przedstawicieli polskich firm. Dzięki temy polscy przedsiębiorcy mogli zapoznać się z warunkaimi działalności gospodarczo-handlowej w Albanii.
Trzecie spotkanie Komisji odbyło się w dniach 25-26 listopada 2010 r. w Tiranie. Zorganizowane zostało podczas Międzynarodowych Targów Klik EXPO, w dniach 25-30 listopada 2010 r. Obecnych było 21 polskich przedsiebiorców, a polskie stoisko odwiedził premier Republiki Albanii Sali Berisha.
Minister spraw zagranicznych Radosław Siikorski
i prezydent Albanii Bamir Topi
Czwarte posiedzenie Komisji miało miejsce w Warszawie, w dniach 19-20 maja 2011 r. Stronę albańską reprezentowała Albanian Investment Development Agency, odpowiadająca za kwestie współpracy w dziedzinie transportu, telekomuikacji, wymiany finansowej, produkcji rolnej, turystyki, handlu oraz energetyki.
Inne ważne zobowiązania dotyczące współpracy Polski i Albanii omawiano kolejno:
12-16 października 2011 r. podczas Walnego Zgromadzenia, na którym ponad 200 przedstawicieli biznesu i dziennikarzy z Polski zapoznało się z potencjałem i możliwościami inwestycji w branży trystycznej;
27-29 października 2011 r. w Tiranie podczas drugich Międzynarodowych Targów Obronności i Bezpieczeństwa Regionalnego „ALMAEX 2011“, w które zaangażowane zostały Ministerstwo Obrony oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Albanii. Na tych Targach siedem polskich firm zaprezentowało swoje produkty.
Handel zagraniczny pomiędzy Polską a Albanią
Niestety, nadal pozostawia wiele do życzenia. Eksport opiera się głównie na artykułach rolno – spozywczych, wyrobach przemysłu elektromaszynowego, wyrobach matalurgicznych, przemyśle chemicznym i ceramicznym.
Co eksportujemy do Polski z Abanii?
Głównie wyroby przemysłu drzewno – papierniczego, przemysłu lekkiego oraz produkty pochodzenia rođlinnego i artykuły chemiczne.
Inwestycje polskie w Albani nie są zauważalne, jednak istnieje pewien potencjał do rozwoju tej dwustronnej współpracy gospodarczej. Do dziedzin, w ktrych współpraca polsko- albańska mogłaby się rozwijać należą: przemysł, energetyka, górnictwo, turystyka, ochrona środowiska, rolnictwo oraz wymiana doświadczeń w wykorzystywaniu funduszy unijnych. Z uwagi na warunki geograficzne Albanii, korzystna mogłaby być współprca w zakresie energi odnawialnej.
Albania ponad 90% swojej energii elektrycznej pozyskuje z hydroelektrowni.
Wśród produktów polskich, jakie można znaleźć na rynku albańskim są: dżemy, wyroby cukiernicze, soki owocowe, środki czystości.
Autorka: Renata Ert-Eberdt
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Zdjęcia:
Ambasada RP w Tiranie
www.tirana.polemb.net/