ALBANIA CZEKA NA PAPIEŻA

Tirana, 20 września 2014 r.

NaszDziennik.pl

Transmisję z papieskiej pielgrzymki przeprowadzi Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.Zdjęcie: ARMANDO BABANI/ PAP/EPA

„Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi” to hasło pierwszej europejskiej wizyty apostolskiej Papieża Franciszka, która obejmie stolicę Albanii – Tiranę.

Już jutro Papież Franciszek przybędzie z pielgrzymką do Albanii, niegdyś najbardziej zateizowanego kraju świata. Praktykowanie jakiejkolwiek religii było tam w czasie komunistycznej dyktatury całkowicie zakazane. Po upadku reżimu rozpoczęła się żmudna droga duchowej odbudowy życia wiarą. W 1993 r. przybył tu z pielgrzymką św. Jan Paweł II. Wyświęcił wtedy po latach prześladowań czterech nowych biskupów – informuje Radio Watykańskie.

 Na razie w stołecznej Tiranie trwają ostatnie przygotowania do przyjazdu Franciszka. Wszędzie wyczuwa się atmosferę święta. Cała droga przejazdu Papieża z lotniska do miasta jest już udekorowana powiewającymi flagami albańskimi i watykańskimi. Z kolei nad głównym bulwarem miasta prowadzącym do placu św. Matki Teresy z Kalkuty, gdzie Franciszek odprawi Mszę św., rozwieszone zostały sporych rozmiarów portrety 40 męczenników komunizmu. Ich proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2002 r.

Trwają także przygotowania ostatnich dekoracji w okolicy samego ołtarza. Przechodząc ulicami tętniącego życiem miasta ma się wrażenie, jakby Franciszek już tu był. Jego uśmiechnięta twarz i charakterystyczny gest błogosławieństwa, które widać na dziesiątkach ogromnych billboardów, zdają się potwierdzać przypuszczenia nie tylko katolików, że Papież będzie tu przyjęty jako wielki przyjaciel wszystkich Albańczyków. 

Samolot z Papieżem na pokładzie opuści rzymskie lotnisko Fiumicino jutro o godz. 7.30 i po półtorej godziny lotu wyląduje na lotnisku im. Matki Teresy w Tiranie. Ojca Świętego powita tam premier Edi Rama. Pół godziny później na placu przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Po prywatnej rozmowie z prezydentem Bujarem Nishanim w Pałacu, Franciszek o godz. 10.00 wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz Albanii.

O godz. 11.00 na placu Matki Teresy Papież odprawi Mszę św., w czasie której wygłosi homilię, a na zakończenie liturgii odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. Na godz. 13.30 przewidziano spotkanie i obiad z biskupami Albanii w nuncjaturze apostolskiej – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Z kolei o godz. 16.00 na Uniwersytecie Katolickim Matki Bożej Dobrej Rady Franciszek spotka się ze zwierzchnikami innych religii i wyznań chrześcijańskich Albanii, zaś o godz. 17.00 w katedrze będzie przewodniczył Nieszporom z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów i przedstawicieli świeckich ruchów kościelnych.

O godz. 18.30 w kościele ośrodka Betania Papież spotka się z dziećmi i przedstawicielami podopiecznych innych ośrodków charytatywnych. Natomiast o godz. 19.45 odbędzie  się ceremonia pożegnania na lotnisku im. Matki Teresy. Franciszek odleci do Rzymu o godz. 20.00, a na lotnisku Ciampino wyląduje o godz. 21.30.

Transmisję z papieskiej pielgrzymki przeprowadzi Radio Maryja oraz Telewizja Trwam.

MPA

NaszDziennik.pl

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś6
W tygodniu504
W miesiącu2099
Wszystkie335339

środa, 10 sierpień 2022
Our website is protected by DMC Firewall!