02 stycznia 2014 r.

Jarosław Kowalczyk

Współczesna Albania to bezpieczne, stabilnie rozwijające się państwo. Coraz więcej osób daje się o tym przekonać i, wbrew nadal częstym obawom, przyjeżdża do tego pięknego kraju. Jednak jeszcze w 1997 roku miało tam miejsce coś na kształt wojny domowej, w której zginęło około 2000 osób, rząd stracił kontrolę nad połową kraju, a cywile zajęli bazy marynarki wojennej, lotniska i magazyny z bronią. Do tego zrujnowana została albańska gospodarka. A wszystko to z powodu paru osób, które obiecały innym wiele pieniędzy.


Nazistowska machina śmierci nie zadziałała w kilku różnych europejskich krajach, trudno jednak o bardziej niezwykły, a zarazem mniej nagłośniony przykład niż przypadek Albanii.

Zwykli Albańczycy znajdowali dla swych żydowskich sąsiadów kryjówki, by pomóc im uniknąć schwytania, dzięki czemu udało się ocalić prawie wszystkich 200 albańskich Żydów oraz 400 uchodźców z Niemiec i Austrii. Udzielili także schronienia setkom Żydów z okupowanych przez nazistów Bałkanów.

- Albania była jednym z nielicznych europejskich krajów, w którym pod koniec wojny mieszkało więcej Żydów niż przed jej rozpoczęciem - podkreśla Michael Berenbaum, były dyrektor ds. projektów w amerykańskim Holocaust Memorial Museum.

Historia ta została dokładnie opisana dopiero na początku lat 90., po upadku wyjątkowo hermetycznego i represyjnego albańskiego komunistycznego reżimu. W 2007 roku doniesienia te potwierdził instytut Yad Vashem, zajmujący się badaniami Holocaustu. Teraz epizod ów zostanie przypomniany przez nowojorskie Museum of Jewish Heritage, gdzie 8 grudnia wygłoszą przemówienia potomkowie Albańczyków, którzy ratowali Żydów oraz samych ocalonych.

Apollonia, 07 grudnia 2011 r.



Po 20 latach ponownie czynne jest Muzeum Archeologiczne w Apollonii, najważniejsze tego typu w Albanii. Zostało ono zamknięte na początku lat 90. z powodu dewastacji budynku. Eksponaty przechowywane były w Instytucie Pomników Kultury w Tiranie. Obecnie powróciły i wystawione w gablotach i na półkach ukazują wszystkie etapy rozwoju miasta, począwszy od 6 w. p.n.e. i wcześniej.

Tirana, 29 listopada 2011 r.



Rząd albański wszczął procedury związane ze sprowadzeniem do Albanii prochów albańskich osobistości, których groby rozsiane są po całym świecie. Rozpoczęła już prace komisja rządowa, której celem jest  sprowadzenie prochów króla Ahmeta Zogu, a także zmarłych na emigracji polityków, artystów, pisarzy, publicystów, dyplomatów – łącznie 30 osób.

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś94
W tygodniu532
W miesiącu4596
Wszystkie492020

wtorek, 19 marzec 2024
DMC Firewall is a Joomla Security extension!