
Ambasador Irena Tatarzyńska
i premier Albanii Sali Berisha
Z okazji 33. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II Ambasada RP w Albanii otworzyła wystawę fotograficzną pt. „Szukałem Was, a teraz przyszliście do mnie".
Ekspozycja została przygotowana przez Ambasadę RP we współpracy z Muzeum Miejskim w Wadowicach, będącym właścicielem wystawy. Uroczystości otwarcia dokonała Ambasador RP, Pani Irena Tatarzyńska, w obecności Premiera Albanii, Pana Sali Berishy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Pana Bogdana Zdrojewskiego oraz Ministra Turystyki, Kultury, Sportu i Młodzieży Albanii, Pana Aldo Bumçi.
Obecni byli również przedstawiciele różnych grup religijnych oraz instytucji albańskich, korpusu dyplomatycznego, Towarzystwa Przyjaźni Albańsko-Polskiej, Polacy zamieszkali i przebywający w Albanii.
Otwarcie wystawy poprzedziła uroczysta Msza Św. z okazji 33. Rocznicy objęcia Pontyfikatu przez Błogosławionego Jana Pawła II celebrowana przez J.E. Nuncjusza Apostolskiego w Albanii abp Ramiro Moliner Inglés.
W wystąpieniu otwierającym wystawę Ambasador Irena Tatarzyńska powiedziała, że fotografie te pochodzą z różnych krajów. Miliony ludzi w wielkim bólu opłakiwały śmierć Papieża 2 kwietnia 2005 roku. Papież nie umarł, ale żyje wśród nas, jak napisał ktoś w księdze kondolencyjnej – podkreśliła Pani Ambasador.
Obecny na otwarciu premier Sali Berisha powiedział, że 33. rocznica Pontyfikatu jest dniem pamięci dla całej ludzkości. Berisha przypomniał pielgrzymkę Jana Pawła II do postkomunistycznej Albanii [25 kwietnia 1993 roku; dh].

Miała ona szczególną symbolikę. Na lotnisku w Tiranie miałem szczęście oczekiwać na Papieża wraz z matką Teresą, wielkim darem narodu albańskiego dla całej ludzkości. To był dzień największej ziemskiej szczęśliwości Matki Teresy.

Wizyta papieża w Albanii.
Sali Berisha pierwszy z prawej
Pierwsze moje spotkanie z Ojcem Świętym odbyło się w 1991 r. Wtedy to powiedział mi, że codziennie modlił się za Albanię. A było to w latach, kiedy nikt nie śledził z uwagą wielkiej tragedii Albańczyków żyjących w reżimie Envera Hodży. Ogromnie pomocne dla nas były jego modły w Apulii na początku lat 80., ponieważ w ten sposób przekazywał wiadomość mieszkańcom kraju pogrążonego w głębokiej izolacji, że nie są zapomniani – wspominał Berisha.
Wystawa mieści się w Centrum Ojców Salezjanów "Don Bosko" w Tiranie.
Na podst. informacji
ze strony Ambasady RP w Tiranie oraz
balkanweb.com, foto wikipedia; panorama.com.al
tłum. i red. dorota horodyska
ze strony Ambasady RP w Tiranie oraz
balkanweb.com, foto wikipedia; panorama.com.al
tłum. i red. dorota horodyska