ODKRYCIA OSTROWIECKICH SPELEOLOGÓW W ALBANII (ZDJĘCIA)

Drukuj

Ostrowiec Świętokrzyski, 19 sierpnia 2013 r.

Autor reportażu: Dariusz Kisiel

Teren Albanii cieszy się zainteresowaniem speleologów. Nurkowie jaskiniowi z ostrowieckiego Klubu Turystyki Ekstremalnej Deep&High prowadzą tam działalność eksploracyjną.

Początkowo zapraszani byli do udziału w wyprawach organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu, obecnie sami przejęli inicjatywę i stali się organizatorami wyjazdów. Dotychczasowe osiągnięcia Polaków poskutkowały nawiązaniem współpracy z lokalnymi ośrodkami badawczymi, zainteresowanymi poszerzeniem wiedzy na temat albańskiej geologii i hydrologii.

Dlaczego Albania?
Albania pozostaje dziś jednym z najmniej znanych krajów na mapie Europy. Przez długi czas najbliższym sojusznikiem tego, wciśniętego pomiędzy Grecję a Jugosławię, kraju pozostawały Chiny. Po śmierci Mao Tse Tunga, rządzona żelazną ręką przez Envara Hodżę, Albania pogrążyła się w izolacji międzynarodowej, próbując nawet wykształcić w tym okresie samowystarczalną gospodarkę – autarkię. Reliktem tych czasów są wszechobecne bunkry. Powstałe w ilości kilkuset tysięcy miały stanowić punkty oporu, w których każda rodzina będzie mogła bronić się przed ewentualnym najeźdźcą. Fortyfikacje tego typu spotkamy zarówno w górach, pośród pól uprawnych, jak i w przydomowych ogródkach. Obecnie Albania to już kraj otwarty na świat – wolnorynkowy, będący członkiem NATO, ONZ i oficjalnym kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to też prawdopodobnie jedno z ostatnich miejsc na Starym Kontynencie, w którym można poczuć się prawdziwym odkrywcą. 75% powierzchni kraju stanowią góry, co sprawia że w wielu miejscach jeszcze nigdy nie stanęła ludzka stopa.
W Kanionie Matka
Pierwszym celem wyprawy był, leżący w Macedonii, Kanion Matka i znajdująca się tam jaskinia o nazwie Matka Vrelo. Krzysiek i Sebastian Dobrowolscy nurkowali w niej kilka lat temu, jako pierwsi Polacy. Dziś jest to najgłębsza, zalana przez wodę, znana jaskinia na świecie. Nurkowanie w niej wymaga specjalnego pozwolenia z Macedońskiego Ministerstwa Środowiska, jednak za sprawą dobrego wrażenia pozostawionego po poprzednim pobycie i życzliwości miejscowych speleologów udało się je uzyskać. Uczestnicy wyprawy opowiadają, że postój w Macedonii podzielił podróż na dwa etapy. Stanowił też doskonały trening przed bardziej skomplikowanymi nurkowaniami, jakie miały być wykonane w następnych dniach. Był też doskonałą okazją do wieczornej biesiady z Macedończykami, co zaowocowało propozycją współpracy i oddania Deep&High wyłączności na dalsze eksplorowanie jaskini, gdyż napotkane na obecnym etapie trudności przewyższają poziom umiejętności dotychczas działających tam ekip.

Zobacz całość:
www.ostrowiecka.pl/publicystyka/reportae/5865-odkrycia-ostrowieckich-speleologow-w-albanii-zdjcia
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd