WIZYTA MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO MAŁGORZATY OMILIANOWSKIEJ W ALBANII

Drukuj
Tirana, 21 czerwca 2015 r.


Od lewej minister kultury Albanii Mirela Kumbaro, minister Małgorzata Omilianowska, tłumacz Astrit Beqiri i ambasador RP w Albanii Marek Jeziorski

Podczas dwudniowej wizyty w Albanii (17-18.06) minister M. Omilianowska przeprowadziła rozmowy z ministrem kultury Mirelą Kumbaro oraz ministrem dobrobytu społecznego i młodzieży Blendim Klosi. Spotkała się z przewodniczącymi Towarzystwa Przyjaźni Albańsko-Polskiej i Albańskiego Towarzystwa Chopinowskiego oraz obywatelami Albanii bardzo blisko związanymi z kulturą polską.

Rozmowy w Ministerstwie Kultury skoncentrowały się na możliwych polach współpracy dwustronnej, m.in w dziedzinach edukacji poprzez kulturę, ochrony zabytków, szkolnictwa artystycznego, wspierania tłumaczeń literatury i realizacji projektów muzealnych. Minister Omilanowska zaproponowała zorganizowanie wizyt studyjnych albańskich ekspertów w Polsce oraz wizyt szkoleniowych polskich ekspertów w Albanii. Przygotowane zostanie memorandum o współpracy obu ministerstw. Minister zwiedziła Narodowe Muzeum Historyczne i Narodową Galerię Sztuki.

 Spotkanie z ministrem Klosi było okazją do omówienia sprawy przystąpienia Albanii do Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.

 W delegacji wziął także udział poseł Tomasz Głogowski, Przewodniczący Polsko-Albańskiej Grupy Parlamentarnej.

 18 czerwca minister Małgorzata Omilanowska zapoznała się z projektami restauracji amfiteatru rzymskiego w Durres i rozbudowy Muzeum Archeologicznego w tym mieście.

Informacja pochodzi ze strony Ambasady Polskie w Tiranie.

Więcej o wizycie można przeczytać pod poniższym linkiem (są także zdjęcia).
www.tirana.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wizyta_minister_kultury_i_dziedzictwa_narodowego_malgorzaty_omilanowskiej_w_albanii
 

Na spotkaniu w Ambasadzie minister Omilianowska wręczyła przewodniczącemu Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Albańskiej panu Ermalowi Dobiemu Dyplom "za aktywny i twórczy wkład w upowszechnianie wiedzy o polskiej kulturze i upamiętnianie wybitnych Polaków".

Serdecznie gratulujemy naszym albańskim Kolegom!

Poniżej info z Facebooka o tym wydarzeniu
www.facebook.com/profile.php

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd