ANNA NEHREBECKA-BYCZEWSKA ODZNACZONA W ALBANII

Tirana, 07 lipca 2015 r.Na specjalnej ceremonii 29 czerwca 2015 r. Prezydent Albanii Bujar Nishani udekorował Annę Nehrebecką-Byczewską Orderem Zasługi „Naim Frasheri” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Na uroczystości byli obecni wysocy przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentu, kultury, mediów, albańscy absolwenci polskich uczelni, przyjaciele.
 

Anna Nehrebecka-Byczewska zdobyła uznanie w Albanii za czołową kobiecą rolę w albańsko-polsko-francuskiej koprodukcji „Kolonel Bunker” (1996 r.) o istotnym znaczeniu dla rozwoju albańskiej sztuki filmowej w okresie postkomunistycznym. Wyreżyserowany przez Kujtima Çashku film ukazał oblicze komunizmu w Albanii lat 70. ubiegłego wieku na przykładzie oficera armii albańskiej nadzorującego budowę setek tysięcy bunkrów na terenie kraju oraz dramatycznego losu jego żony, Polki.Wieczorem tego samego dnia w renomowanym centrum kulturalnym Akademia Filmowa i Multimedialna „Marubi” w Tiranie odbył się uroczysty pokaz filmu na cześć A. Nehrebeckiej-Byczewskiej. Obecny był Prezydent Albanii B. Nishani oraz inni wysocy przedstawicieli władz, CD, kręgów kultury i mediów, absolwenci polskich uczelni, Polacy, w tym duchowni mieszkający i pracujący w Albanii.  Wzruszające spotkania z Anną Nehrebecka-Byczewską albańskiej ekipy realizacyjnej, reżysera, operatora, aktorów, spowodowały, że uroczystość miała wyjątkowo ciepłą i kameralną atmosferę.

Informacja pochodzi ze strony internetowej Ambasady RP w Tiranie.

Zobacz całość i mnóstwo zdjęć:
www.tirana.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/odznaczenie_pani_anny_nehrebeckiej_byczewskiej_przez_prezydenta_albanii_bujara_nishani
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś91
W tygodniu1682
W miesiącu2758
Wszystkie464700

sobota, 09 grudzień 2023
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd