ALBANIA ŚWIĘTUJE 25 LAT WOLNOŚCI RELIGIJNEJ

Drukuj
Szkodra, 07 listopada 2015 r.


Foto: ks. Artan Seli

Albańczycy świętowali 4 listopada 25. rocznicę przywrócenia w ich ojczyźnie wolności religijnej. Symbolicznym wydarzeniem, oznaczającym pod tym względem przełom we współczesnej historii Albanii, była pierwsza po prawie 30 latach publiczna Msza św., odprawiona 4 listopada 1990 r. w kaplicy cmentarnej w Szkodrze na północy kraju.

 

Z inicjatywą w tym zakresie wystąpiło wówczas kilku wiernych, którzy - uprzątnąwszy groby swych bliskich - zapragnęli, by odprawiono za nich na cmentarzu Eucharystię. Na początku liturgii kapłanowi towarzyszyła niewielka garstka wiernych. Na jej zakończenie było już około 500 osób. 11 listopada odprawiono kolejną publiczną Mszę, w której wzięły już udział tysiące wiernych. Kilka dni później otwarto pierwsze meczety.

Albańczycy świętują odzyskanie wolności na tym samym cmentarzu w Szkodrze, gdzie po raz pierwszy odprawiono publicznie Eucharystię. Liturgii przewodniczył abp Angelo Massafra, przewodniczący episkopatu Albanii.

Od 1967 Albania była oficjalnie pierwszym na świecie państwem ateistycznym, w którym zdelegalizowano wszelkie religie, a za ich wyznawanie groziły surowe kary, łącznie z wyrokiem śmierci. Ale jeszcze przed tą datą władze komunistyczne, które od początku do końca wzorowały się na metodach stalinowskich, ograniczały na różne sposoby działalność religijną, m.in. w 1951 doprowadziły do formalnego zerwania tamtejszych katolików jakichkolwiek więzi z papieżem i Stolicą Apostolską. Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych żądano od mieszkańców kraju, aby nie nadawali swym dzieciom imion chrześcijańskich lub muzułmańskich.


Wiadomość pochodzi ze strony Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zob. całość:
ekai.pl/wydarzenia/ekumenizm/x93893/albania-swietuje-lat-wolnosci-religijnej/DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd