NAUKOWCY ALARMUJĄ - ZABYTKOWE ALBAŃSKIE KULLE NISZCZEJĄ

Pukë, północ Albanii, 02 sierpnia 2011 r.Kulle - to wysokie domy mieszkalne z kamienia, piętrowe lub dwupiętrowe, budowane zwykle na wzniesieniach, służące także do celów obronnych. Ich architektura oraz osnute legendami i mitami wydarzenia, jakie się w nich rozgrywały, są magnesem przyciągającym turystów. Kulle znajdują się głównie na północy Albanii.

Choć w w rejonie Pukë niektóre kulle uznane zostały za pomniki kultury, to państwo nie roztacza nad nimi opieki, a nawet wydaje się, że nie wie o ich istnieniu. Dla badacza Jaho Brahji restaurowanie tych obiektów jest koniecznością, ponieważ nie tylko przyciągają one turystów, ale stanowią część spuścizny kulturowej narodu.

Kulla rodu Berishów w Vicidol [foto. Jutta Benzenberg]

“Są kulle charakterystyczne, bardzo cenne; ich zachowaniem zainteresowani są sami mieszkańcy, ale lokalne władze niewiele robią, aby zabezpieczyć to niepowtarzalne bogactwo, które może ulec całkowitemu zniszczeniu. Niekiedy potrzebne są minimalne środki. W rejonie Pukë należy chronić choćby dwustuletnią kullę Kokdody o wyróżniającej się architekturze, a także wiele innych” – mówi badacz.

Na podst. balkanweb.com
dh

Foto: Zeri i Shqiptareve

Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś10
W tygodniu1108
W miesiącu231
Wszystkie326590

sobota, 02 lipiec 2022
Our website is protected by DMC Firewall!