NAUKOWCY ALARMUJĄ - ZABYTKOWE ALBAŃSKIE KULLE NISZCZEJĄ

Drukuj
Pukë, północ Albanii, 02 sierpnia 2011 r.



Kulle - to wysokie domy mieszkalne z kamienia, piętrowe lub dwupiętrowe, budowane zwykle na wzniesieniach, służące także do celów obronnych. Ich architektura oraz osnute legendami i mitami wydarzenia, jakie się w nich rozgrywały, są magnesem przyciągającym turystów. Kulle znajdują się głównie na północy Albanii.

Choć w w rejonie Pukë niektóre kulle uznane zostały za pomniki kultury, to państwo nie roztacza nad nimi opieki, a nawet wydaje się, że nie wie o ich istnieniu. Dla badacza Jaho Brahji restaurowanie tych obiektów jest koniecznością, ponieważ nie tylko przyciągają one turystów, ale stanowią część spuścizny kulturowej narodu.

Kulla rodu Berishów w Vicidol [foto. Jutta Benzenberg]

“Są kulle charakterystyczne, bardzo cenne; ich zachowaniem zainteresowani są sami mieszkańcy, ale lokalne władze niewiele robią, aby zabezpieczyć to niepowtarzalne bogactwo, które może ulec całkowitemu zniszczeniu. Niekiedy potrzebne są minimalne środki. W rejonie Pukë należy chronić choćby dwustuletnią kullę Kokdody o wyróżniającej się architekturze, a także wiele innych” – mówi badacz.

Na podst. balkanweb.com
dh

Foto: Zeri i Shqiptareve

DMC Firewall is a Joomla Security extension!