PROCHY KRÓLA ZOGU POWRÓCĄ DO ALBANII

Tirana, 02 września 2011 r.


Zogu I, król Albanii

Państwo albańskie przy wsparciu rodziny królewskiej czyni starania, aby w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Albanię prochy króla Zoga I powróciły do kraju.

Poinformował o tym dyrektor Instytutu Historii Beqir Meta na promocji książki „Monarchia albańska, 1928-1939” (Monarkia shqiptare, 1928-1939), będącej pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej w 2008 roku. Meta stwierdził, że „monarchia jest naszym historycznym dziedzictwem, nawet jeśli oceniać ją krytycznie, a jednym z najważniejszych przywódców państwa albańskiego w XX wieku był król Zog. Dla naszego narodu będzie zaszczytem, jeśli jego szczątki spoczną w Albanii. Ich powrót powinien stać się uroczystością państwową".

Obecny na promocji wnuk króla Zoga książę Leka II, który mieszka na stałe w Albanii, powiedział że pragnieniem rodziny jest, aby prochy tego, który wniósł wkład w utworzenie nowoczesnego państwa albańskiego, powróciły do kraju w 2012 roku. „Wierzę, że postać króla Zoga zostanie doceniona nie tylko przez nasze pokolenie, ale także następne. Dla sprowadzenia prochów utworzono [w 2009 roku] specjalną międzyresortową komisję, obejmującą Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz inne instytucje. Jesteśmy w kontakcie z rządem francuskim, ale procedury wymagają czasu” – powiedział Leka.
alt

Herb rodziny królewskiej

Książę Leka II mówił także o projekcie zrekonstruowania królewskiego grobowca, który znajduje się w parku nad sztucznym jeziorem. „Kolejnym krokiem będzie rozpisanie konkursu architektonicznego na projekt grobowca. Rzecz w tym, że przy grobowcu, choć uznanym za pomnik kultury, znajduje się kawiarnia, co utrudnia sytuację” – ciągnął. Rodzina królewska chciałaby, aby grobowiec był miejscem odwiedzanym i wpisywał się w historyczny kontekst. „Uważam, że rodzina królewska współtworzyła historię Tirany i należy tworzyć różne historyczne miejsca, nie tylko z względu szacunek dla dorobku tych postaci, ale także jako obiekty odwiedzanie przez turystów” – zakończył Leka II.

Podobnie jak wiele historycznych albańskich osobistości, których groby znajdują się za granicą, król Zogu pochowany został we Francji, gdzie zmarł w 1961.

Gazeta-shqip.com.al, foto Wikipedia,
red. i tłum. Dorota Horodyska


 
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś105
W tygodniu1330
W miesiącu7085
Wszystkie494509

piątek, 29 marzec 2024
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd