Promocja książki "Historia Albanii" Tadeusza Czekalskiego, Jerzego Hauzińskiego, Jana Leśnego

Drukuj
O promocji książki „Historia Albanii”
Tadeusza Czekalskiego, Jerzego Hauzińskiego, Jana Leśnego, Ossolineum 2009
alt
 
20 maja 2010 roku, o godz. 17.30 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się promocja książki „Historii Albanii” autorstwa prof. prof. Tadeusza Czekalskiego, Jerzego Hauzińskiego i Jana Leśnego. Książka obejmuje dzieje Albanii od chwili pojawienia się tam pierwszych śladów człowieka do współczesności. Jest drugim, znacznie poszerzonym wydaniem z 1992 r. autorstwa Jerzego Hauzińskiego i Jana Leśnego. Ostatnia część książki, w poprzednim wydaniu obejmująca okres od początków XIX w. do 1946 r., została napisana na nowo i doprowadzona do początku XXI w. Autorem tej części jest prof. Tadeusz Czekalski.
 
 
Organizatorami promocji były: Ambasada Republiki Albanii w Polsce, wydawnictwo Ossolineum, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie oraz Towarzystwo Polsko-Albańskie.
 
W prezydium zasiedli: ambasador Republiki Albanii w Polsce Florent Çeliku, prezes wydawnictwa Ossolineum Andrzej Głuchowski, prof. Tadeusz Czekalski, prof. Jerzy Hauziński i Dorota Horodyska, prezeska Towarzystwa Polsko-Albańskiego, tłumaczka języka albańskiego. Moderatorem spotkania był dr Adam Balcer.
 
alt
prof. Jerzy Hauziński (z prawej) oraz
dr hab. Tadeusz Czekalski przy podpisywaniu książki;
w tle Jacek Przeniosło.
(fot. W.Wojciechowski)

Przy szczelnie wypełnionej sali (w porywach do 70 osób) powitała zebranych dyrektor BUW pani Ewa Kobierska-Maciuszko. W krótkiej wypowiedzi nawiązała do otwartej dwa dni wcześniej w BUW wystawy „Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO w krajach Zachodnich Bałkanów”. Wystawa ta oraz promocja „Historii Albanii” w intrygujący sposób splotły się ze sobą. Po niej zabrał głos ambasador Republiki Albanii w Polsce Florent Çeliku. Pan Ambasador także odwołał się do wspomnianej wystawy, na której m.in. znalazły się XVIII-wieczne ryciny przedstawiające albańskie miasta Berat i Gjirokastrę, podkreślając miejsce i rolę Albanii w historii europejskiej kultury. „Historia Albanii” jest pozycją bardzo ważną, bowiem podejmuje trud obiektywnego zaprezentowania dziejów „Kraju Orłów”. Zdaniem pana Ambasadora, są w książce pewne fragmenty, które otwierają pole do dyskusji, jak choćby genealogia rodów albańskich, czy poglądy badaczy na najdawniejsze dziejów Albanii, ale te kwestie wynikają z ocen historyków i bynajmniej nie podważają wartości merytorycznej książki.
 
alt
Pierwowzór domu Hankonatów w Gjirokastrze, stan obecny.
(fot. T. Czekalski)

Prezes wydawnictwa „Ossolineum” Andrzej Głuchowski zaprezentował Autorów, w tym także nieżyjącego profesora Jana Leśnego i oddał głos moderatorowi Adamowi Balcerowi. Adam Balcer na wstępie podkreślił, że promocja ta jest swego rodzaju hołdem złożonym profesorowi Leśnemu, następnie po krótkim omówieniu książki oddał głos Autorom.
 
Prof. Jerzy Hauziński przedstawił historię powstania książki, nawiązując także do kwestii wcześniejszych polskich badań nad historią Albanii. Pierwsze wydanie dzieła ukazało się w czasie, kiedy nie było możliwe skorzystanie z albańskich zasobów archiwalnych i otwarcie Albanii na świat skłoniło Autorów do podjęcia się zadania kontynuacji tego dzieła. Po śmierci prof. Jana Leśnego do grona autorów dołączył badacz współczesnej historii Albanii – Tadeusz Czekalski. Szczególne znaczenie pierwszej edycji książki, wydanej w 1992 r., podkreślił w toku swojej wypowiedzi prof. Tadeusz Czekalski. „Historia Albanii” wydana w początkowym okresie transformacji należała do pierwszych tego typu całościowych opracowań dziejów tego kraju, które ukazały się w krajach postkomunistycznych.
 
Większość pytań, które padło w toku dyskusji skupiło się na kwestii stosunku Albańczyków do ich własnej historii i odmienności polskiej syntezy dziejów Albanii od tych, które piszą sami Albańczycy. Stało się to wstępem do rozmowy o stosunku do przeszłości, trwałości historycznych mitów i charakterystycznych dla Bałkanów relacji pomiędzy językiem a tożsamością. Atmosferę spotkania ożywiła propozycja, która narodziła się spontanicznie w toku dyskusji, aby w przyszłości stało się możliwe zorganizowanie forum historyków polskich i albańskich. Końcowa część promocji odbywała się już w kuluarach przy lampce wina.

Zob. recenzję:

www.historia.org.pl/index.php

DMC Firewall is a Joomla Security extension!