2010- rok Matki Teresy

2010 – ROK MATKI TERESY W ALBANII
alt
 
 
INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU MATKI TERESY W ALBANII
 
26 sierpnia 2010 obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Agnesë Gonxhe Bojaxhiu - Matki Teresy z Kalkuty.
Z tej okazji rok 2010 ogłoszony został w Albanii Rokiem Matki Teresy.
 
Obchody 100-lecia urodzin błogosławionej Teresy z Kalkuty rozpoczęły się w Tiranie 04 czerwca br. Tego dnia w Teatrze Opery i Baletu otwarto wystawę „Matka Teresa w prasie albańskiej”, odbyła się również konferencja ”Matka Teresa w 100-lecie urodzin”.

 
Do 26 sierpnia 2010 r. w programie obchodów przewidziano szereg imprez:
 
1. W kinie Imperial w czerwcu br. obejrzeć będzie można filmy dokumentalne poświęcone tej wybitnej postaci.
2. Biblioteka Narodowa organizuje w lipcu br. wystawę „12 Świętych”.
3. Również w lipcu w Teatrze Narodowym przewidziany jest „Wieczór muzyczno-literacko- poetycki” poświęcony Matce Teresie.
4. W sierpniu wręczona zostanie Nagroda Muzyczna oraz Nagroda za Najlepszy Esej – jej imienia.
5. 26 sierpnia na Placu Skanderbega wyświetlony zostanie film dokumentalny o Jej życiu włoskiej Telewizji RAI.
6. Ukaże się również album z jej fotografiami w obiektywie Rolanda Tasho; będzie miała miejsce także promocja książki „Światowi autorzy o Matce Teresie”.
7. W październiku, przed 7 rocznicą jej beatyfikacji (19 października 2003 roku), odbędzie się maraton Pokoju o Puchar Matki Teresy na trasie Prisztina-Skopje-Podgorica-Tirana; wystawiona zostanie również sztuka o Matce Teresie, a 19 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Chórów.
 
DH dla towpolalb.pl
za Shekulli, 04 czerwca 2010


Matka Teresa z Kalkuty (właśc. Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, ur. 26 sierpnia 1910[1] w Skopje, obecnie Macedonia, zm. 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach) - zakonnica, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłości, błogosławiona Kościoła katolickiego, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
 
Przez ponad 45 lat służyła ubogim, chorym, sierotom i umierającym. Rozwinęła Misjonarki Miłości na całe Indie, a następnie na cały świat. Po swojej śmierci została beatyfikowana przez Jana Pawła II i otrzymała tytuł błogosławionej Teresy z Kalkuty[2].
 
Już w latach siedemdziesiątych, była znana całemu światu, jako osoba bezgranicznie oddana dziełom humanitarnym i jako adwokat biednych i bezbronnych. Liczne filmy dokumentalne o jej życiu i działalności oraz książka Something Beautiful for God, Malcolma Muggeridge, tylko zwiększyły tę sławę. W roku 1979, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, natomiast w roku 1980 najwyższe indyjskie odznaczenie państwowe Bharat Ratna za pracę humanitarną. Misjonarki Miłości systematycznie rozwijały się i w roku jej śmierci (1997) obsługiwały 610 misji w 123 krajach. Zgromadzenie to prowadzi hospicja, domy dla zarażonych HIV/AIDS, trądem i gruźlicą, jadłodajnie, programy wspierające dzieci i rodziny, domy dziecka i szkoły.
 
Matka Teresa z Kalkuty została wyróżniona przez wielu znanych ludzi, rządy i organizacje. Musiała również stawić czoło różnorakiej krytyce. Pojawiały się zarzuty, od różnych ludzi i organizacji, o to, że jednym z aspektów pracy jej zgromadzenia było nawracanie na katolicyzm. Pociągało to za sobą sprzeciw wobec aborcji i antykoncepcji, wiarę w to, że ubóstwo jest czymś dobrym i niepotwierdzone nigdy oskarżenia o chrzczenie umierających wbrew ich woli lub woli ich rodziców. Czasopisma medyczne krytykowały również standardy opieki medycznej w jej hospicjach. Zarzut ten jest o tyle bezpodstawny, o ile ludzie, którzy byli pod opieką Matki Teresy i jej zgromadzenia mieli do wyboru jedynie umieranie na ulicy. Zaś skromne środki, które posiada zgromadzenie nie pozwalają na lepsze warunki leczenia. Pojawiły się też zarzuty o nieprzejrzysty sposób wydawania darowizn przez zgromadzenie.
 
z Wikipedia
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Teresa_z_Kalkuty#Cud_i_beatyfikacja
Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś5
W tygodniu1103
W miesiącu226
Wszystkie326585

sobota, 02 lipiec 2022
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd