WIELKIE ŚWIĘTO UBOGIEJ MISJONARKI

Tirana, 21 października 2011 r.Dzień ogłoszenia Matki Teresy z Kalkuty błogosławioną obchodzony jest w Albanii wyjątkowo uroczyście. Rząd Republiki Albanii ogłosił dzień 19 października świętem narodowym i od kilku lat odbywają się w tym dniu różne uroczystości państwowe.

W tegorocznych obchodach Dnia Matki Teresy wzięła udział również ponad 30-osobowa grupa młodzieży z parafii Bilaj. W południe wszyscy wybrali się na lotnisko, które nosi imię Błogosławionej. Tam, przy głównej drodze stoi postument Matki Teresy. Po krótkiej katechezie był czas na modlitwę, a następnie złożono kwiaty u stóp pomnika oraz zapalone świece. Był to bardzo ważny gest, gdyż Albania jako państwo wielowyznaniowe nie traktuje osoby Matki Teresy jako katolickiej błogosławionej, ale jako bohatera narodowego. Wszelkie obchody tego święta pozbawione są katolickich i religijnych odniesień. Nawet pomnik przy porcie lotniczym pozbawiony jest krzyża, który Misjonarki Miłości zawsze noszą na swym sari.


Kolejnym punktem programu była wizyta w domu sióstr Matki Teresy w Tiranie. Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę przybliżającą postać i historię życia albańskiej Błogosławionej. Podczas Eucharystii odprawionej w kaplicy domowej sióstr dziękowano Bogu za dar powołania z ziemi albańskiej tak niezwykłej osoby. Po oddaniu czci relikwiom Błogosławionej Teresy, dzieci przygotowały kartki z życzeniami dla sióstr i dla pozostających pod ich opieką mieszkanek domu opieki. Ostatnim punktem programu był występ duetu artystycznego ze Szkodry. Było to radosne przedstawienie przeplatane tekstami Matki Teresy i tradycyjnymi albańskimi piosenkami ludowymi. Po dniu pełnym wrażeń i radosnego świętowania wszyscy ze śpiewem na ustach wrócili do domów.

Artykuł pochodzi ze strony
Salwatorianie.pl
www.salwatorianie.pl/9/albania--wielkie-swieto-ubogiej-misjonarki/9/v389/
foto: Wikipedia


Towarzystwo Polsko-Albańskie
05-805 Otrębusy
ul. Spacerowa 17
 
Konto:

Towarzystwo Polsko-Albańskie
58 2130 0004 2001 0741 4378 0001
Volkswagen Bank Polska S.A.

 

Dziś315
W tygodniu939
W miesiącu8108
Wszystkie487190

środa, 28 luty 2024
Our website is protected by DMC Firewall!